19.01.2018 - Wykład Prof. Geralda Chana

Zapraszamy na wykład Prof. Geralda Chana pt. China goes OBOR: Whither Taiwan?, który odbędzie się w piątek, 19 stycznia 2018 r. o godz. 13.15, w sali 1.0.2. przy ul. Gronostajowej 7.

Gerald Chan, profesor nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. Jest pracownikiem uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii, a od września 2017 r. do lutego 2018 r. związany jest z Ośrodkiem Badań nad Współpracą Globalną i Instytucie Studiów Wschodnioazjatyckich na Uniwersytecie  Duisburg-Essen. Jest członkiem dożywotnim Clare Hall Uniwersytetu Cambridge oraz badaczem w nowozelandzkim Ośrodku Badań nad Współczesnymi Chinami na Uniwersytecie Wiktorii w Wellington. Jego  najnowsze publikacje to m.in. artykuł From laggard to superpower: explaining China’s high-speed rail ‘miracle’, Kokusai Mondai”(International Issues”), Japan Institute of International Affairs, maj 2017 (w języku japońskim i angielskim) oraz będąca w przygotowaniu książka Understanding China’s new diplomacy: Silk Roads and bullet trains (wydawnictwo Edward Elgar, przewidywana na 2018 r.). Obecnie, prof. Chan pracuje także nad ramami teoretycznymi Inicjatywy Pasa i Drogi.

Profil Prof. G. Chana.

China goes OBOR: Whither Taiwan?

Wprowadzenie w życie inicjatywy OBOR (One Belt, One Road – Jeden Pas, Jedna Droga bądź Inicjatywa Pasa i Drogi) zwiększyło ogólną potęgę Chin, zarazem wzmacniając ich wizerunek na arenie międzynarodowej. Różnica w potędze między Chinami a Tajwanem pogłębiła się. Co to oznacza dla Tajwanu? Jakie ma on przed sobą możliwości? Tajwan stoi w obliczu długotrwałego wyzwania, które zarazem stanowi wspaniałą okazję zmniejszenia dystansu do Chin, zarówno fizycznego i psychologicznego, jak też politycznego i gospodarczego. W tym celu, Tajwan musiałby zmienić swoją politykę wobec władz w Pekinie. Oprócz presji ze strony Chin, istotną rolę w jej kształtowaniu, a także w reagowaniu na ich wyzwania i zakusy, odgrywać będzie tajwańska polityka wewnętrzna. Równie ważna, choć coraz bardziej niepewna, będzie polityka Stanów Zjednoczonych w Cieśninie Tajwańskiej.

Data opublikowania: 20.12.2017
Osoba publikująca: Ewa Trojnar